Dr Aleksandar Grković Stomatolog – Stomatološka ordinacija Repić

Dr Aleksandar Grković Stomatolog – Stomatološka ordinacija Repić

Stomatološka ordinacija Repić
Nikole Pašića 16
Novi Sad
Telefoni i E-mail:
Pitanje za doktore: Pošaljite E-MAIL
Dr Aleksandar Grković Doktor stomatologije
Dr Aleksandar Grković stomatolog

Medicinske usluge

Biografija doktora

Stomatološka ordinacija Repić Novi Sad

Zakažite pregled

Medicinske usluge

Stomatološki pregled
Najbolja prevencija u borbi protiv karijesa. Preporučuje se dva puta godišnje, a u uslovima saniranih zuba i uspostavljene dobre oralne higijene, obavezan je pregled jednom godišnje. Redovan stomatološki pregled neophodan da bi se sprečili ili rano otkrili odredjeni poremećaji.

Totalne proteze
Totalnom protezom rešava se problem potpune bezubosti. Izrađivanje totalnih proteza je u potpunosti bezbolno. Uzima se otisak čeljusti i na osnovu njega izrađuje totalna proteza. Potrebno je izvesno vreme kako biste se navikli na novo strano telo u ustima.

Parcijalne i akrilatne proteze
Ukoliko pacijent nema svoje zube ili ih ima veoma malo, izrađuju se parcijalne ili akrilatne proteze. Akrilatne proteze najčešće se koriste kao privremeno rešenje kada se planira rad na implantima, posle režanj operacije itd.

Skeletirane (vizil ili wironit) parcijalne proteze
Skeletirane proteze su izuzetno trajne i predstavljaju najbolje proteze u konvencionalnoj protetici. Mnogo su čvršće, manje i estetski privlačnije. Zahvaljujući smanjenju njihove veličine znatno je olakšano prilagođavanje na postojanje stranog tela u ustima.

Skeletirana proteza sa atečmenima
Postavlja se kod pacijenata koji imaju želju za manjom upadljivošću protetske nadoknade, jer se atečmeni kojima se ova vrsta proteza kači za preostale zube uopšte ne vide, za razliku od kukica koje se postavljaju na običnu skeletiranu protezu.

Metalokeramičke krune (ili navlake)
Izrađuju se kao zamena za nedostajuće zubne površine jednog zuba. Izrađuju se ukoliko je potrebno korigovati oblik, veličinu, boju ili položaj zuba, a najčešće se prave kada je u najvećoj meri zub oštećen karijesom i nemoguće ga je sanirati belom plombom. One u potpunosti imitiraju prirodne zube, kako estetski, tako i funkcionalno.

Metalokeramički mostovi
Izrađuju se ukoliko nedostaje nekoliko zuba, a da je pritom bezubi prostor sa obe strane ograničen prirodnim zubima koji će se koristiti kao nosači mosta. Ukoliko pak ne postoje zdravi zubi, most se može zakačiti za implantat. Oni imaju, ne samo estetsku, nego i zdravstvenu funkciju, jer sprečavaju povlačenje zubnog mesa, a samim tim i kretanje susednih zuba.

Bezmetalne krunice i mostovi
Izrađuju se kada kod pacijenata postoji veća potreba za prirodnjim izgledom zuba. Oni su približno istog kvaliteta i čvrstine kao i metalokeramičke krunice i mostovi. U njihovoj izradi se koriste cirkonijum-dioksid i litijum-disilikat koji obezbeđuju izuzetnu mehaničku otpornost, ali i prelamanje svetlosti koje je slično kao i kod prirodnog zuba.

Livena nadogradnja zuba
Koristi se u slučajevima kada je krunica zuba uništena, ali je koren zuba dovoljno dobar da se može iskoristiti. Ona predstavlja metalni kočić, koji se jednim delom zakači u koren zuba, a njegov drugi deo je tako oblikovan da nosi navlaku, odnosno krunicu veštačkog zuba.

Kompozitna nadogradnja (kompozitni kočići)
Kao i livena nadogradnja koristi se u slučaju da pacijent ima očuvan koren zuba iako je krunica u potpunosti uništena. Ona predstavlja metalni kočić koji se sa jedne strane zalepi u koren zuba, a na njegov drugi deo, koji nosi navlaku,  tj. veštačku krunicu, se nadoknađuje kompozitnim ispunom.

Hirurška ekstrakcija impaktiranih (neizraslih) zuba
Predstavlja intervenciju koja se sprovodi prilikom postavljanja fiksnog aparata radi nameštanja zuba na njegovo mesto. Tokom te intervencije prilazi se impaktiranom zubu, oslobađa se od kosti i na taj način se omogućava ortodontu prilaz. Ortodont tom prilikom zalepi breket na zub i žičanom vučom ga kasnije polako, pažljivo spušta i dovodi na pravilno mesto u zubnom luku.

Hirurško uklanjanje viličnih cista (cistektomija)
Vrši se kako bi se u potpunosti uklonio cistični sakus, a koji nastaje kao posledica dugotrajno nelečenog zuba i infekcije njegovog živca. Nekoliko dana pre operacije neophodno je da počnete da pijete antibiotike koje Vam stomatolog prepiše, a sa antibioticima nastavljate i nakon operacije. Sama intervencija se vrši pod lokalnom anestezijom.

Resekcija korena zuba (apikotomija)
Tokom ove intervencije seče se inficirani deo korena zuba. Istovremeno se radi i kiretaža (čišćenje) i potpuno odstranjenje patološkog procesa iz kosti. Prethodno se obavlja mehanička i hemijska priprema kanala korena zuba iz kojeg se infekcija i proširila, odnosno kanal se prethodno obradi i napuni. Obavlja se u lokalnoj anesteziji.

Hirurško vađenje zuba
Hirurškom vađenju zuba pristupa se ukoliko dođe do ankiloze, ukoliko je takva anatomija korena zuba da je nemoguće izvaditi ga mehanički, ukoliko je položaj zuba takav da će doći do povređivanja anatomskih struktura ili ukoliko je zub lečen ili karijesno destruiran (uništen). Intervencija se vrši u lokalnoj anesteziji i obuhvata pravljenje hirurškog reza kako bi se zub izvadio.

Kompozitne (bele) plombe
Prilikom standardne popravke zuba koriste se kompozitne, odnosno bele plombe. One su bolje od starih, crnih, amalgamskih plombi u tom smislu što se vezuju za zub putem velikog broja veza u mikropukotinama gleđi i dentina povećavajući površinu kojom se za njega vezuju. Pored toga, hermetički se zatvara kavitet, odnosno prostor unutar zuba koji ostaje kada se ukloni inficirano tkivo. Na taj način se sprečava prodor mikroorganizama u manje otporna zubna tkiva.

Amalgam plombe
Koriste se samo za izuzetno velike kvarove i za zadnje zube koji treba da podnesu jak pritisak. One se samo mehanički uglavljuju u kavitet koji se pravi tako da je širi na dnu nego na površini, kako bi se sprečilo njegovo ispadanje. Kada se amalgam stvrdne dolazi do njegove mikronske kontrakcije, odnosno skupljanja. Ono je sasvim dovoljno da kroz nastalu pukotinu prođe pljuvačka. Vremenom se  rastvara podloga koja se nalazi ispod plombe i razvija se karijes ispod nje.

GJC plombe (glas-jonomer cementi)
Koriste se za direktnu restauraciju zuba. Oni ostvaruju sa gleđi i dentinom veoma dugotrajne hemijske veze čime se obezbeđuje njihova trajnost. Ove plombe imaju posebnu primenu u dečijoj stomatologiji.

Lečenje kanala korena zuba (endodoncija)
Tokom ovog postupka iz kanala korena vadi se zubni živac, nakon čega se širi i puni odgovarajućim stomatološkim materijalima. Intervencija je u potpunosti bezbolna.

Vađenje zuba (ekstrakcija)
Samo u slučaju da zub ne može nikako da se izleči ili on ometa izrastanje drugog, važnijeg zuba pristupa se njegovom vađenju. Prethodno se pravi rentgenski snimak kako bi se napravio plan za najbolji način uklanjanja zuba. Obavlja se uz lokalnu anesteziju, mehaničkim putem, a pre procedure ne bi trebalo jesti ni piti pet ili šest sati.

Beljenje zuba
Predstavlja estetsku intervenciju koja se primenjuje kada zubi usled dugotrajnog konzumiranja kafe, duvana, slatkiša itd. promene boju i izgube svoj prirodni sjaj. Tokom ove metode se boja zuba nakon samo jedne terapije posvetli za šest do osam nijansi. Efekat izbeljivanja zuba traje tri do četiri godine, kada se može ponoviti postupak. Nakon ovog postupka, često ostaje blag bol na zubima tokom nedelju do dve dana i primetna je osetljivost na toplo i hladno.

Poliranje zuba
Veoma važan terapijski i kozmetički postupak gde se rotirajućom četkicom i odgovarajućom pastom uklanjaju meke naslage sa zubne gleđi. Često se koristi i nakon ultrazvučnog uklanjanja tvrdih zubnih naslaga, kako se na tako hrapavim površinama ne bi lako zadržavale meke naslage i ponovo stvarale kamenac. Poliranjem se ne oštećuje zubna gleđ.

Biografija doktora: Dr Aleksandar Grković Doktor stomatologije

Dr Aleksandar Grković stomatolog

Dr Aleksandar Grković, Doktor stomatologije, aktivan volonterski rad obavljao u klinici Popadić 09/2008 – 01/2012 godine. Pripravnički staž završio u Domu zdravlja Jovan Jovanović Zmaj u Novom Sadu i Specijalističkoj Ordinaciji Repić. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, 2013. godine od kada je i u stalnomm radnom odnosu u stomatološkoj ordinaciji Repić. Član je Stomatološke komore Srbije.

Zakazivanje pregleda

Dr Aleksandar Grković

Doktor stomatologije



Molimo Vas sačekajte Slanje mejla ...

Stomatološka ordinacija Repić

Nikole Pašića 16
Novi Sad

Telefoni:


Važno:
Ukoliko je Vaš zatev stigao u toku radnog vremena, naša medicinska sestra će Vas pozvati i ugovoriti datum i termin pregleda.

Pošaljite E-mail

Pitanje za doktore

Molimo Vas sačekajte Slanje mejla ...

Stomatološka ordinacija Repić

Nikole Pašića 16
Novi Sad

Telefoni:


Važno:
Ukoliko je Vaš zatev stigao u toku radnog vremena, naša medicinska sestra će Vas pozvati i ugovoriti datum i termin pregleda.

Dr Aleksandar Grković Doktor stomatologije, u stomatološkoj ordinaciji Repić pruža sve stomatološke usluge. Stomatološki pregled, proteze, krunice i mostovi, nadogradnja zuba, lečenje kanala korena zuba, beljenje zuba itd.

Stomatološka ordinacija Repić
Nikole Pašića 16
Novi Sad
Telefoni i E-mail:
Pitanje za doktore: Pošaljite E-MAIL

Zakažite pregled

Preporuka strane: