Pluća

Pluća

Sadržaj članaka u meniju je posvećen temi: Pluća. Linkovi i uvodni tekstovi članaka su izlistani ispod opisa kategorije, a ovde je dat kratak opis njihovog sadržaja:

Apsces pluća: Šta je apsces pluća i zašto nastaje. Kako se postavlja dijagnoza i da li se uvek apcesi pluća moraju operisati.

Atelektaza – kolabiranje plućnog tkiva: Šta je Atelektaza pluća, a šta masivna Atelektaza i šta ih prouzrokuje. Da li je ovo oboljenje pluća ozbilno i kako se leči.

Ciste pluća: Kada se sreću ciste na plućima, da li se mogu inficirati. Kako se leče ciste pluća.

Emfizem – naduvenost pluća: Šta je emfizem, kada se javlja i koji su simptomi. Kako se naduvenost pluća sprečava. Da li naduvano plućno krilo može da prsne.

Infekcije pluća i potrebne operacije: Infekcije pluća kod kojih je možda potrebna operacija:plućni apces, bronhiektazije, empijem i tuberkuloza.

Mukoviscidoza (Cistična fibroza): Šta prouzrokuje mukoviscidozu, kako se otkriva bolest i da li se može sprečiti. Kakve su komplikacije mukoviscidoze.

Oboljenja pluća prouzrokovana prašinom (Pneumokonioze): Koja prašina najviše šteti plućima i koji su simptomi bolesti. Oboljenja pluća prouzrokovana prašinom – Pneumokonioze: silikoza, azbestoza, bisinoza, farmerska pluća, bolest silosa.

Operacije pluća: Koja stanja je potrebno operisati i koliko su operacije pluća bezbedne. Kako pacijent diše pri operaciji pluća.

Pleura – plućna maramica, oboljenja i lečenje: Šta je pleura, plućna maramica, koja su oboljenja i kako se leče. Šta je pleuritis, a šta punkcija pleure.

Pluća – funkcije i struktura: Od čega se sastoje pluća i koje su funkcije.

Plućna embolija, plućna infarkcija (plućni infarkt): Šta je plućna infarkcija – plućni infarkt, šta je uzrok i koji su simptomi. Da li se plućni infarkt može sprečiti. Kakvi su izgledi pacijenta za oporavak od plućne embolije.

Povrede pluća i grudne duplje: Najčešće povrede grudnog koša ili pluća. Kakve terapije povreda postoje.

Sarkoidoza – hronična bolest pluća: Šta je to sarkoidoza i kako se postavlja dijagnoza.

Spontani pneumototraks – kolaps pluća: Koji su simptomi spontanog pneumotoraksa ili kolapsa pluća, kako se postavlja dijagnoza. Kako se leči spontani pneumotoraks i da li može doći do smrti.

Tumori i rak pluća: Koliko su česti tumori pluća. Kako se leči rak na plućima.

Zapaljenje pluća (Pneumonija): Šta je zapaljenje pluća – Pneumonija, koje vrste postoje.Kako se leči zapaljenje pluća, kakvi su izgledi za oporavak, koliko traje. Koje vrste pneumonije se teže leče.

Pored članaka u ovom meniju, dodatno se možete informisati o simptomima, bolesti, lečenju, specijalističkim ordinacijama, medicinskim pojmovima, praktično svim člancima koje se bave ovom temom, na strani: Pluća.

Ukoliko želite da objavite članak teme: Pluća, javite nam se putem kontakt forme.

Spirometrija – test za ispitivanje plućne tj. disajne funkcije – Pedijatrijska ordinacija Velisavljev

Spirometrija - test za ispitivanje plućne funkcije

Spirometrija je osnovni test u proceni plućne ventilacije odnosno disajne funkcije, kako kod odraslih tako i kod dece. Koristi se za procenu bronhopstrukcije, kod dijagnoze i praćenja terapije astme, kod hronične opstruktivne bolesti pluća, kod…

Pleura – plućna maramica, oboljenja i lečenje

Šta je to pleura – plućna maramica? Pleurom ili plućnom maramicom (ili porebricom) naziva se relativno tanka opna, koja svojim unutrašnjim listom obavija pluća, a spoljašnjim naleže iznutra na zid grudnog koša. Koje je najčešće…

Tumori i rak pluća

Da li su svi plućni tumori kancerozni? Ne. Dobroćudni tumori (adenomi pluća) se takođe sreću, ali na žalost ne tako često kao maligni izraštaji. Kako se leče benigni tumori pluća? Pošto je u većini slučajeva…

Ciste pluća

Kada se sreću ciste na plućima? One su obično urođeni deformiteti i karakterišu se kesama sa tankim zidom ispunjenim vazduhom ili tečnošću. Neke ciste na plućima ne daju nikakve simptome, dok druge stvaraju pritisak i…

Povrede pluća i grudne duplje

Da li se povrede pluća ili grudne duplje često sreću? Da, naročito u našem toliko mehanizovanom društvu: nesrećni slučajevi prilikom kojih dolazi do povrede grudnog koša i pluća postaju zabrinjavajuće sve brojniji. Koje su najčešće povrede…

Infekcije pluća i potrebne operacije

Za koje vrste plućnih infekcija može biti potrebna operacija? a. Plućni apsces. Većina se apscesa danas može uspešno lečiti antibioticima, ali još uvek postoji izvestan broj slučajeva koji zahtevaju hiruršku drenažu. Ranijih godina plućni apsces…

Operacije pluća

Koja stanja pluća ponekad iziskuju da se izvrši operacija? a. Infekcije. b. Povrede pluća ili grudnog koša. c. Plućne ciste. d. Dobroćudni ili maligni tumori pluća. Koje se operacije na plućima ili grudnom košu bezbedno…

Mukoviscidoza (Cistična fibroza)

Zašto je ova bolest važna kad je reč o plućima? Zato što, iako napada i druge organe, prouzrokuje progresivno, a ponekad i smrtonosno bronhijalno oboljenje u periodu detinjstva. Bolest uglavnom napada sluzokožu disajnih puteva. Šta…

Sarkoidoza – hronična bolest pluća

Šta je to sarkoidoza? To je hronična bolest koja zahvata mnoge organe, ali naročito pluća, i kod koje se u tkivu sreće mnogo malih grubih zapaljenih čvorića. Dešava li se da se sarkoidoza zameni sa…

Oboljenja pluća prouzrokovana prašinom (Pneumokonioze)

Da li izloženost prašini uvek stvara plućne tegobe? Ne. Razne vrste prašine i isparenja mogu se duže vremena udisati a da ne dovedu ni do kakvog oboljenja pluća. Koje su najneškodljivije prašine? Prašina koja nastaje…

Plućna embolija, plućna infarkcija (plućni infarkt)

Šta je plućna infarkcija – plućni infarkt? To je destrukcija dela plućnog tkiva prouzrokovana poremećajem u snabdevanju krvlju. Često se upotrebljava i naziv plućni infarkt. Šta prouzrokuje plućnu infarkciju? Obično embolus (krvni čep) koji je…

Apsces pluća

Šta je apsces pluća? To je predeo gnojne formacije u plućima. Šta prouzrokuje plućni apsces? Obično nastaje zbog blokade bronhija usled čega dolazi do infekcije blokiranog tkiva. NajČefići uzrok je udisanje gnoja ili inficirane sluzi…

Zapaljenje pluća (Pneumonija)

Šta je to pneumonija – zapaljenje pluća? Obično akutna infekcija disajnih puteva i plućnog tkiva. Kakve vrste pneumonije postoje? Klasifikacija se obično vrši u odnosu na uzročnika, što će reći da postoje razne vrste, već…

Spontani pneumototraks – kolaps pluća

Koji su simptomi spontanog pneumotoraksa ili kolapsa pluća? Nastupa iznenadan i dramatičan bol u grudima, kratkoća daha, povremeno jak šok i kolaps. Kako lekar postavlja dijagnozu spontanog pneumotoraksa? a. Zapažajući razvoj događaja. b. Slušanjem grudi…

Emfizem – naduvenost pluća

Šta je emfizem? Emfizem ili naduvenost pluća je stanje koje nastaje kada pluća izgube svoju elastičnost i postanu suviše zategnuta. Obično je u vezi sa delimičnom opstrukcijom bronhija, ali takvom da vazduh ostaje u plućima…

Atelektaza – kolabiranje plućnog tkiva

Šta je atelektaza? To je stanje koje nastaje kad plućno tkivo kolabira, splasne jer u njemu nema vazduha. Šta prouzrokuje atelektazu? Opstrukcija, zapušenje bronhija. Koji tipovi atelektaze postoje? a. One koje nastaju pri rođenju i…

Pluća – funkcije i struktura

Kakav su organ pluća i kakva je njihova struktura? Pluća su disajni organ koji se nalazi unutar grudne šupljine. Desno plućno krilo sastoji se od tri dela koji se nazivaju režnjevi, dok levo plućno krilo…

Bronhitis

Bronhitis se javlja i kod najmlađih, uzrokovan bakterijama Mycoplasma pneumoniae i Chlamidia pneumoniae koje se uspešno leče. Ukoliko Vaše dete neprestano kašlje, disanje mu je otežano i čuje se škripanje u plućima, kao i krkljanje…

Teško disanje, kašalj, kratak dah, bolest pluća, HOBP?!

Dijagnoza hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) obično ne izaziva posebnu zabrinutost, kako u opštoj populaciji, tako ni kod onih koji boluju od ove bolesti.  Interesantno je da kada kažemo angina pektoris, infarkt srca, moždani udar…većina ljudi…

Ultrazvuk pluća bez štetnog zračenja

Ultrazvuk pluća bez štetnog zračenja od skoro se obavlja u poliklinici Pekić, po čemu su jedinstveni u Srbiji. Radi se o ultrazvuku pluća kao metodi za utvrđivanje da li ima upale pluća ili ne, a bez RTG zračenja. Izbegavanje zračenja je…

Dijagnostika tuberkuloze

Medicinska laboratorija Lin Lab pruža Vam mogućnost sigurne, jednostavne i ultra brze dijagnostike, od čega je najnovija dijagnostika Mycobacterium tubercolosis, tj. dijagnoza tuberkuloze. Ukoliko  sumnjate na tuberkulozu, možete u Lin Lab laboratoriji uraditi najbrži metod za detekciju bacila…