Šta je neuropatija?

Neuropatija je bolest perifernih nerava koji su zaduženi za mišiće, kožu i unutrašnje organe. Prvi, ujedno i najčešći simptom oštećenja nerava, je smanjen osećaj ilitrnjenje u nožnim prstima ili stopalima. Neki pacijenti osećaju bol, dok neki ne osećaju ni nadražaj ni promenu temperature. To su već signali da bolest postoji. Pacijent može da oseti slabost u mišićima, promene u organima za varenje (npr. nadutost, mučnina, proliv), probleme sa pražnjenjem bešike, pa i probleme sa potencijom.

Poseban interes usmeren je prema dijabetičkoj i postherpetičkoj neuropatiji, alkoholnoj neuropatiji, sindromu karpalnog kanala, HIV senzornoj neuropatiji i dr.

Dijabetična neuropatija, koja se ubraja u endokrine neuropatije, predstavlja grupu najčešćih komplikacija diabetesa melitusa. Prema nekim autorima, sreće se kod 90% obolelih pacijenata. Patogeneza dijabetesa još uvek nije razjašnjena i veoma je kompleksna, ali je sigurno da su uključeni i međusobno povezani brojni metabolički procesi koji nastaju kao posledica deficita insulina, hiperglikemije i C peptida.

Neuropatija može biti akutna (ako tegobe traju do šest meseci) ili hronična (kada tegobe traju duže). Najčešća je mešovita senzo-motorna neuropatija u populaciji preko 75% obolelih od dijabetesne neuropatije.

Fokalna ili mononeuropatija česta je kod starije populacije, a u ovoj varijanti bolesti oštećen je samo jedan nerv, dok se simptomi javljaju samo u predelu koji taj nerv inerviše. Najčešće zahvata nerv ručnog zgloba, srednji ili bočni deo stopala, potkolenicu, butinu, a manifestuje se jakim bolom duž zahvaćenog nerva. Terapija može biti simptomatska (ublažavaju se simptomi bolesti) ili hirurška (ukoliko su bolovi izraženi i ne prolaze, što najčešće srećemo kod karpal tunel sindroma).

Difuzna proksimalna neuropatija je stanje gde su zahvaćeni veliki nervi, pacijent oseća podrhtavanje i slabost mišića, otežano ustaje, oseća trnjenje ili mravinjanje pod kožom. 10-30 % ovakvih pacijenata nema šećernu bolest, ali je važno da u ovoj fazi bolesti pacijent bude ispitan, kako bi se isključili drugi uzroci oboljenja nerava. Kod difuzne distalne neuropatije srećemo oštećenja sitnih nerava na rukama i nogama. Pacijent oseća pečenje u predelu tabana ili u visini čarapa, gubi osećaj hladnoće i toplote ili ima hronični bol.

Veoma je važno da se u okviru kliničkog ispitivanja utvdi poreklo – uzrok bolesti, kako bi se primenila adekvatna terapija i sprovelo lečenje neuropatije. Ključna dijagnostička metoda je elektromioneurografija (EMNG), koju obavlja neurološka i psihijatrijska ordinacija Neuropraxis.