Medicina – juče, danas, sutra

Istorija, sadašnjost i budućnost medicine. Medicina kroz istoriju, kako se nekada lečilo, šta znamo i uspešno lečimo danas, šta nas čeka u bližoj i daljoj budućnosti.

Pronađen protein u lancu formiranja Alchajmerove bolesti

Naučnici sa Yale-a otkrili su protein koji bi mogao predstavljati kariku koja nedostaje u komplikovanom lancu događaja koji vode ka Alzheimerovoj bolesti, kako izveštavaju u stručnom časopisu Neuron od 4. septembra 2013. godine. „Ono što…

Aspirin

Davne 1890 godine, proizvodila se salicilna kiselina kao sredstvo protiv upale kod reumatskog artritisa, ona je bila najprodavanije najjeftinije sredstvo protiv bolova te vrste, uprkos neželjenim propratnim pojavama, kao što su mučnina i stomačni katar.…

Implantat za lečenje mentalnih smetnji

Univerzit Wollongong i njihovi naučnici su pri kraju razvoja inovativnog implantanta koji bi pomogao prilikom lečenja osoba sa mentalnim smetnjama i bolestima poput šizofrenije. Profesor Ksu – Feng Huang na Nacionalnom institutu za zdravstvena i…

Insulinske tablete uskoro će biti stvarnost

Dnevne doze insulinskih inekcija bolna su stvarnost za mnoge ljude koji boluju od dijabetesa. Međutim, to će se veoma izvseno vrlo brzo promeniti, ukoliko naučnici koji su uspešno testirali oralni insulin na pacovima uspeju ponoviti…

Najmanji medicinski implantat – budućnost medicine

Grupa naučnika na Ecole Politechnikue Federale de Lausanne (EPFL) u Švajcarskoj je razvila najmanji medicinski implantat za praćenje kritičnih hemikalija u krvi. Ovaj uređaj od 14mm meri do pet indikatora, kao što je protein (troponin)…

Vilem Dušan Lambl – pronalazač parazita lambliom intestinalis

Vilem Dušan Lambl, češki patolog i parazitolog (Letina, 1824 – Moskva, 1895). Studirao u Pragu medicinu, a uz to je učio slovenske, posebno južnoslovenske jezike. Igrao je istaknutu ulogu u političkom životu kao jedan od…

Adolf Kussmaul – jedan od najplodnijih medicinskih istraživača

Adolf Kussmaul, nemački kliničar (Graben , 1822 – Hajdelberg , 1902). Studirao je najpre u Hajdelbergu, ali je 1848 prekinuo studije i služio kao vojni lekar do 1850. Posle toga radi kao praktični lekar u…

Tibetanska medicina kao jedna od najstarijih na svetu

Tibetanska medicina je jedna od najstarijih u svetu. Razvijala se tokom mnogih vekova, ali je na nju bitan uticaj izvršio budizam. Naš je um (tačnije misli) taj koji vodi telo prema zdravlju ili bolesti. Kao…

Budućnosti zubnih implanata – Nanodijamanti

Istraživači sa Univerziteta države Kalifornije u Los Anđelesu (UCLA) otkrili su da bi se dijamanti, puno manjih razmera od onih koji se koriste za nakit, mogli koristiti za podsticanje rasta kostiju i izdržljivosti zubnih implanata.…

Pronađeni neuroni koji uzrokuju nikotinsku zavisnost

Ciljanje na određenu grupu neurona u mozgu moglo bi pomoći ljudima da prestanu da puše. Zaključeno je prilikom najnovijeg istraživanja naučnika. Eksperimenti koji su se obavljali na miševima pokazali su da se nikotinska zavisnost može pratiti…