Anksioznost je postala sastavni deo života skoro svakog čoveka, bilo da on, ili neko iz njegove okoline, ima problem sa anksioznošću. Ako postavimo sebi pitanje: Kakav život želim da živim? Šta me sprečava u tome? Ako se u odgovoru javljaju strahovi i strepnje …. dovoljan je razlog da počnemo da razmišljamo o problemu anksioznosti.
Kako da izbegnemo nepotreban strah i strepnju, poneku crnu misao, kako da se oslobodimo napetosti i drugih neprijatnosti koje nam se javljaju kada želimo nešto da uradimo. Razgovor sa nekim ko će nas razumeti, strpljivo saslušati i ohrabriti svakako nam daje snagu da ojačamo i počnemo sasvim drugačije da razmišljamo.
Dovoljan razlog da zaboravimo na strahove, strepnje, hladne dlanove, neprijatne misli … je razgovor sa psihijatrom. U našoj poliklinici Cardios možete zakazati termin razgovora sa pshijatrom na kontakt telefon:
Poliklinika Cardios Novi Sad
Futoška 73
Novi Sad
Šta je anksioznost?
Anksioznost možemo definisati kao stanje svesti, koje uključuje čitav naš organizam, emocije, opažanja, misli i ponašanja. Sastavni deo anksioznosti je strah, praćen pokretom povlačenja pred opasnošću. Tada se u našem organizmu kao simbol samoodbrane javlja ubrzano disanje, lupanje srca, znojenje, do napada panike.
Simptomi anksioznosti
Osoba koja ima simptome anksioznosti uglavnom su naglašene neprijatne emocije u vidu straha, nelagodnosti, napetosti, strepnje, doživljaja nesigurnosti i bespomoćnosti. Osoba intezivno brine, razmišlja i razmatra o mogućnosti o tome da se situacija u kojoj se nalazi ne zakomplikuje i ima neprijatan ishod.
Telesni simptomi anksioznosti:
- Drhtanje, grčenje, osećaj treperenja
- Bolovi u leđima, glavobolja
- Umor
- Otežano gutanje
Ostali simptomi:
- Bledilo ili crveno lice
- Znojenje i hladne ruke
- Tahikardija
- Dijareja
- Suva usta
- Učestalo mokrenje
- Osećaj uplašenosti
- Nesanica
- Knedla u grlu
- Nervoza u želucu
Obavite pregled psihijatra ukoliko vam se javljaju neki od navedenih simptoma.