Trudnoća i porodjaj – tok, komplikacije i oboljenja

Trudnoća i porodjaj – tok, komplikacije i oboljenja

Sadržaj članaka u meniju je posvećen temi: Trudnoća i porodjaj. Linkovi i uvodni tekstovi članaka su izlistani ispod opisa kategorije, a ovde je dat kratak opis njihovog sadržaja:

Carski rez (Sectio cesarea): Šta je i kada se vrši carski rez. Koje su indikacije za carski rez. Koliko carskih rezova može da podnese žena bez ikakvih opasnosti?

Eklampsija: Šta je eklampsija i koliko se često javlja. Šta je prouzrokuje i kada nastaje eklampsija.

Izazvani porođaj: Šta se podrazumeva pod izazvanim (indukovanim) porođajem i koje su prednosti izazvanog porođaja?

Komplikacije u trudnoći: Koji su znaci opasnosti koji ukazuju na moguću pojavu komplikacije u trudnoći?

Odlubljivanje placente: Šta je odlubljivanje placente. Kada obično dolazi do odlubljivanja posteljice. Da li često dolazi do odlubljivanja posteljice.

Pijelitis i trudnoća: Šta je pijelitis i šta ga prouzrokuje. Da li je pijelitis u trudnoći ozbiljan i utiče li na dete?

Placenta previja: Šta je placenta previja i šta je prouzrokuje. Koje vrste placente previje postoje i koliko često nastaje placenta previja.

Porođaj (Pripreme i tok): Kakav je uobičajen, normalan tok porođaja. Porođaj počinje na jedan od tri načina. Da li je uvek bolje ranije otići u bolnicu?

Porođaj forcepsom: Šta je forceps i kako se koristi. Da li je forceps opasan za dete i majku. Vrste forcepsa.

Porođaj zatkom (Karlični položaj): Šta je i da li je nenormalna situacija porodjaja zatkom. Šta sve prouzrokuje porođaj zatkom?

Postpartalni period (Faza posle porođaja): Koliko vremena posle porođaja porodilja ne sme da ustane iz postelje, a koliko vremena posle porođaja žena može da jede i pije?

Postpartalno krvarenje (Krvarenje posle porođaja): Šta se podrazumeva i šta prouzrokuje postpartalnim krvarenje. Da li je posleporođajno krvarenje opasno. Koje posebne mere treba preduzeti da se otkloni uzrok krvarenja.

Preeklampsija: U kojoj se fazi trudnoće javlja preeklampsija i koliko se često. Koji su simptomi preeklampsije?

Prirodni porođaj: Ovde možete pronaći sva pitanja i odgovore vezani za prirodni porodjaj.

Šećerna bolest i trudnoća: Da li nalaz šećera u mokraći u toku trudnoće uvek indicira šećernu bolest. Kako se utvrđuje šećerna bolest u toku trudnoće. Da li se svi ovi testovi obavljaju u toku svake trudnoće?

Srčana oboljenja i trudnoća: Treba li žena sa srčanim oboljenjcm da dozvoli da ostane trudna i da li može većina srčanih bolesnica izdržati trudnoću?

Toksemija trudnoće: Šta je toksemija i da li se javlja često u trudnoći. Šta je prouzrokuje i koje vrste toksemije postoje.

Trudnoća i porodjaj – saveti, priprema, tok, metode: Saveti, priprema, tok i metode porodjaja i trudnoće. Koji su simptomi i da li su oni uvek znak trudnoće. Kakav lekarski pregled treba obaviti za trudnoću?

Trudnoća i porođaj: Sve o trudnoći i porodjaju kroz kratka pitanja i odgovore. Koji su uzroci, znaci, pregledi, nega, komplikacije, infekcije u trudnoći i za vreme porodjaja.

Višeplodna trudnoća i porođaj (Dvojke, trojke, četvorke): Koliko se često rađaju, dvojke, trojke i četvorke. Šta se podrazumeva pod izrazom jednojajčani identični blizanci? Šta prouzrokuje rađanje blizanaca?

Ukoliko želite da objavite članak teme: Trudnoća i porodjaj, javite nam se putem kontakt forme.

Održavanje i praćenje trudnoće – Poliklinika Atina

Trudnoća donosi promenu u kompletnom organizmu žene. Koji su to simptomi koji ukazuju na trudnoću? Da li je izostanak menstrualnog ciklusa jedini znak trudnoće? Redovan ginekološki pregled je veoma važan za svaku ženu. Posvetite dovoljno…

Održavanje i praćenje trudnoće – Poliklinika Atina

Trudnoća donosi promenu u kompletnom organizmu žene. Koji su to simptomi koji ukazuju na trudnoću? Da li je izostanak menstrualnog ciklusa jedini znak trudnoće? Redovan ginekološki pregled je veoma važan za svaku ženu. Posvetite dovoljno…

Ultrazvuk poslednje generacije – 4D ultrazvuk – Ginekološka ordinacija Ejlejtija

Trudnoća je jedan od najradosnijih događaja u životu žene. Osnovni cilj svake trudnice je da rodi zdravu bebu. Da biste bili mirni i sasvim sigurni da je sa vašom još nerođenom bebom sve uredu potrebno…

Analiza plodove vode na cističnu fibrozu – Ordinacija za genetiku i pedijatriju prof.dr Popić Paljić

Na pragu ste novog razdoblja u životu, kada postajete roditelj i jedina i najvažnija briga Vam je da dete koje dolazi na svet bude zdravo i sposobno za kasniji normalan rast i razvoj. Brinu Vas…

Infekcije u toku trudnoće

Najlepše iskustvo za svaku ženu je trudnoća. Osim radosti, devet meseci mogu biti ispunjeni  velikim strahom da sve prođe u najboljem redu. Veliki problem predstavljaju infekcije u toku trudnoće.  One istovremeno ugrožavaju dva pacijenta, majku…

Kako se održava i prati trudnoća

Trudnoća donosi promenu u kompletnom organizmu žene. Koji su to simptomi koji ukazuju na trudnoću? Da li je izostanak menstrualnog ciklusa jedini znak trudnoće? Redovan ginekološki pregled je veoma važan za svaku ženu. Posvetite dovoljno…

Prekid trudnoće – Poliklinika Atina Novi Sad

Poliklinika Novi Sad - prekid trudnoće

Približno polovina neplaniranih trudnoća ne spada u neželjene trudnoće, te je u takvoj situaciji rađanje deteta najbolje rešenje. Ukoliko se žena ipak odluči da prekine trudnoću, sa lekarom treba da razmotri moguće opcije. Poliklinika Atina…

Šećer u krvi i kompletna krvna slika za trudnice

Tokom trudnoće od ključne važnosti za razvoj Vaše bebe jeste i Vaše zdravlje. Zato Vam prilikom pregleda ginekolozi često traže izvesne laboratorijske i biohemijske analize krvi. Ono što se najčešće traži jesu šećer u krvi…

Porođaj (Pripreme i tok)

Kakav je uobičajen, normalan tok porođaja? Najnormalniji je onaj tok u kome izlazi prvo dečja glava. To se naziva porođaj glavom ili temena prezentacija. Može li akušer utvrditi koji će deo deteta prvo izaći? Da,…

Odlubljivanje placente

Šta je odlubljivanje placente? To je prerano odvajanje posteljice od zida materice. Kada obično dolazi do odlubljivanja posteljice? U toku porođaja, pre no što se dete rodi. Šta prouzrokuje odlubljivanje posteljice? Tačan uzrok nije poznat,…

Placenta previja

Šta je placenta previja? To je prisustvo posteljice u donjem delu materice, ispod ili ispred detinje glave ili onog dela tela kojim dete ide napred. Pri ovom stanju, posteljica remeti otvor grlića materice i prolaz…

Eklampsija

Šta je eklampsija? Eklampsija predstavlja krajnji rezultat preeklamptičnog stanja. U retkim slučajevima nastupa bez prethodne preeklampsije. Koliko se često javlja eklampsija? U jednom od osam stotina slučajeva. Šta prouzrokuje eklampsiju? Uzrok je nepoznat. Kada nastaje…

Preeklampsija

U kojoj se fazi trudnoće javlja preeklampsija? Obično u poslednja tri meseca. Koliko često javlja prceklampsija? Javlja se kod svake treće toksemije u trudnoći. Koji su simptomi preeklampsije? U lakšim slučajevima simptomi ne moraju postojati…

Toksemija trudnoće

Šta je toksemija? To je bolest trudnica koju karakteriše visok krvni pritisak, oštećenje krvnih sudova, jetre i naročito bubrežne funkcije. U stvari, kod žena koje imaju toksemiju u toku trudnoće dolazi do poremećaja svih funkcija…

Šećerna bolest i trudnoća

Da li nalaz šećera u mokraći u toku trudnoće uvek indicira šećernu bolest? Ne uvek. Laktoza se često nalazi u urinu trudnice u kasnijim mesecima trudnoće i čini pregled urina na šećer pozitivnim. Laktoza (mlečni…

Pijelitis i trudnoća

Šta je pijelitis? To je infekcija bubrega koja se često sreće u trudnoći. Šta prouzrokuje pijelitis u toku trudnoće? Pijelitis je bakterijska infekcija koja nastaje iz creva, bešike ili nekog drugog izvora. U toku trudnoće…

Srčana oboljenja i trudnoća

Treba li žena sa srčanim oboljenjcm da dozvoli da ostane trudna? To zavisi od vrste srčanog oboljenja, istorije srčanih napada i sposobnosti pacijentkinje da obavlja normalne aktivnosti bez prekomernog zamaranja. Može li većina srčanih bolesnica…

Komplikacije u trudnoći

Koji su znaci opasnosti koji ukazuju na moguću pojavu komplikacije u trudnoći? a. Pojačano oticanje stopala i članaka. b. Iznenadni, izraženi porast telesne težine. c. Poremećaji vida d. Jaka glavobolja e. Bol u gornjem delu…

Postpartalni period (Faza posle porođaja)

Koliko vremena posle porođaja porodilja ne sme da ustane iz postelje? Obično u toku prvih dvanaest sati. A koliko vremena posle porođaja žena može da jede i pije? Tečnost se može uzeti posle prva četiri…

Postpartalno krvarenje (Krvarenje posle porođaja)

Šta se podrazumeva pod postpartalnim krvarenjem? Veliki gubitak krvi koji se porodilji može desiti ubrzo posle izlaska ili vađenja posteljice (placente). Šta prouzrokuje postpartalno krvarenje? a. Izostanak kontrakcije materice posle dugih trudova, prekomerno širenje materice…

Carski rez (Sectio cesarea)

Šta je carski rez? To je hirurška operacija kojom se omogućuje porođaj putem reza na trbuhu i kroz osnovu materice. Da li je carski rez veća operacija? Da. Kada se vrši carski rez? Kada je…

Višeplodna trudnoća i porođaj (Dvojke, trojke, četvorke)

Koliko se često rađaju dvojke? Jedanput u osamdeset slučajeva. A koliko se često rađaju trojke? Jedanput u osam hiljada porođaja. A četvorke? Jedanput u svakih sedam stotina hiljada slučajeva. Šta se podrazumeva pod izrazom jednojajčani…

Porođaj zatkom (Karlični položaj)

Šta je porođaj zatkom? Onaj pri kome prvo izlazi trtični deo deteta, a ne glava. Da li je porođaj zatkom nenormalna situacija? U izvesnom smislu to je nenormalna situacija, ali u rukama dobrog akušera porođaj…

Porođaj forcepsom

Šta je forceps? U akušerstvu, forceps je instrument koji se koristi za izvlačenje detinje glave. Kada se koristi forceps? a. Kada je druga faza porođaja suviše duga i kad majka nije u stanju da sama…

Prirodni porođaj

Šta je to priprema za prirodni porođaj? Izraz označava metod psihološke pripreme žene za trudnoću, uključujuči prenatalni period, sam prirodni tok porođaja i period posle rađanja deteta (postpartalni period). Kakav je cilj pripreme? Da odagna…

Izazvani porođaj

Šta se podrazumeva pod izazvanim (indukovanim) porođajem? To je metod veštačkog izazivanja porođaja približno u vreme pravog porođaja. Primenjuje se u onim slučajevima kada preti opasnost zbog nekih nastalih komplikacija kao što je toksemija, ili…

Trudnoća i porođaj

Kakva obaveštenja akušer dobija vršeći te preglede? a. Opštu veličinu raznih preseka karlice kao što su veličina ulaza, srednjeg dela i izlaza. b. Konfiguraciju karličnih koštanih struktura. c. Bilo kakve abnormalnosti mekih tkiva i kostiju…

Trudnoća i porodjaj – saveti, priprema, tok, metode

Postoje li savetovališta za buduće roditelje? U skoro svim većim gradovima ili krajevima gde ima bolnica postoje i savetovališta za buduće roditelje. U ovim savetovalištima održavaju se časovi iz anatomije, fiziologije i o komplikacijama koje…

Odeća za trudnice

Ko kaže da samo zato što ste trudni, ne možete, ne trebate ili ne smete da izgledate lepo, moderno, pa i sexy? Kada osetite da više ne možete da zakopčate omiljene farmerice, vreme je da…

Osećaj mučnine tokom trudnoće

Jutarnja mučnina može da bude i i tokom popodneva i tokom večeri, pa čak i tokom čitavog dana. Ali, retko toliko utiču na ishranu trudnice u toj meri da bi mogla narušiti pravilan razvoj bebe.…

Šta sa strijama?

Strije su uglavnom genetsko nasleđe, tako da ćete se teško izvući ukoliko su ih imale Vaša majka ili sestra. Vrlo je verovatno da će i Vas spopasti. Vremenom mogu da postanu manje vidljive, ali nikada…

Ponovo majka

Koliko god godina imalo Vaše dete, ono svakako mora da prođe period prilagođavanja i pripreme za dolazak nove bebe. Evo nekoliko saveta. Ponavljajte koliko je važna njihova uloga u čitavom procesu. Objasnite detetu koliko je potrebno…

Pouzdan ginekolog – bezbrižna trudnoća

Svaka žena veoma dobro zna koliko je bitno da njen ginekolog bude osoba od poverenja, koja će pored stručnosti, upućenosti i znanja, biti i prijatna i otvorena za sva pitanja i nedoumice, kojih na ovu…

Odeća za trudnice – letnja kolekcija

Kada ste u drugom stanju, maksimalno brinete o tome da sve bude u redu, od Vaše ishrane, navika, kretanja, do brojnih priprema za novorođenče. Opterećene svim tim detaljima, uglavnom ne postižete da se posvetite sebi,…

Rizične trudnoće i kako ih otkriti

Trudnoća bi trebalo da bude najlepši period u životu svakog bračnog para. Međutim, mnoge parove brinu potencijalni rizici u trudnoći. Kod nekih su to nasledne bolesti, loše navike ili lekovi u trudnoći, a neki su zabrinuti bez određenog razloga.…

Analiza plodove vode – amniocenteza

Na pragu ste novog razdoblja u životu, kada postajete roditelj i jedina i najvažnija briga Vam je da dete koje dolazi na svet bude zdravo i sposobno za kasniji normalan rast i razvoj.Brinu Vas godine u kojima…

Genetsko savetovalište u Novom Sadu

Ukoliko ste trudni ili planirate trudnoću, obavezno posetite genetsko savetovalište, kako biste obezbedili zdravo potomstvo. Genetičar će, kroz razgovor sa Vama i uz odgovarajuće preglede, utvrditi da li imate rizik za rađanje deteta sa genetskim poremećajima ili oštećenjima…

4D ultrazvuk u trudnoći

Trudnoća je u svakom slučaju posebno stanje, propraćeno raznim emocijama. Obzirom da je većina žena u ovom periodu hipersenzibilna, njihova sreća, ali i strahovi, su pojačani. Sve ostalo nadjačava želja je da se na svet donese…

Inseminacija – postupak za lečenje neplodnosti

Brojni su razlozi zbog kojih sve više parova ima problem sa dobijanjem potomstva. Sve kasnije odlučivanje za trudnoću, stresan način života, genetika, sve to može da bude potencijalna poteškoća za ostajanje u drugom stanju. Na sreću,…

Poseta genetskom savetovalištu

U vremenu u kojem živimo, briga o zdravlju se mora sastojati od prevencije, a ne lečenja! Prevenciju je moguće sprovoditi pre začeća, tokom trudnoće, nakon rođenja i do kraja života. Putem genetskog savetovanja, započinje prevencija pre i nakon začeća do…