Nervne bolesti

Nervne bolesti

Sadržaj članaka u meniju je posvećen temi: Nervne bolesti, vrste nervnih bolesti, simptomi i lečenje. Linkovi i uvodni tekstovi članaka su izlistani ispod ovog opisa, a ovde je dat kratak opis njihovog sadržaja:

Arteriografija: Šta je arteriografija.

Cerebralna oduzetost: Šta je cerebralna oduzetost i koji je uzrok te oduzetosti. Na koji način se leči cerebralna oduzetost.

Cerebrovaskularni (moždani) udari: Šta su moždani udari, kako nastaju moždani udari. Koji su najčešći simptomi moždanog udara. Kakav je tok bolesti kod pacijenta koji je imao moždani udar.

Elektroencefalografija (EEG): Šta je elektroencefalografija.

Encefalitis: Šta je encefalitis. Koji su simptomi encefalitisa. Kako se leči encefalitis.

Epilepsija: Šta je epilepsija, koji su simptomi epilepsije. Može li se izlečiti epilepsija, da li je epilepsija nasledna.

Fraktura lobanje: Šta se radi prilikom preloma lobanje.

Glavobolja: Šta je glavobolja – simptom ili bolest, šta utiče na glavobolju i kako se glavobolja leči.

Hidrocefalus: Šta je hidrocefalus, koji je uzrok hidrocefalusa – nervne bolesti.

Koma: Šta je koma, koji su uzroci kome. Kako se leči koma.

Lumbalna punkcija (Vađenje kičmene tečnosti): Šta je lumbalna punkcija i zbog čega se izvodi.

Menierova bolest: Šta je Menierova bolest, kako se leči.

Meningitis: Šta je meningitis, koji su uzočnici meningitisa. Na koji način se leči meningitis.

Mišićna distrofija: Šta je mišićna distrofija.

Multipla skleroza (Diseminovana skleroza): Šta je multipla skleroza, postoji li efikasna terapija za multiplu sklerozu.

Nesvestica: Šta je nesvestica, koji je uzrok nesvestice. Šta treba da se učini kad se neko onesvesti.

Neuritis: Šta je neuritis, koji su uzroci nastanka neuritisa.

Parkinsonova bolest (Drhtava uzetost): Šta je Parkinsonova bolest, koji je uzrok te nervne bolesti.

Pneumoencefalografija: Šta je pneumoencefalografija.

Ukoliko želite da objavite članak teme: Nervne bolesti, javite nam se putem kontakt forme.

Poremećaj sna – nespavanje – Neuropraxis Novi Sad

Gotovo svako se u nekom periodu života požalio da ima problema sa spavanjem. Znamo da spavanje obnavlja telo i osvežava um. Ako ne spavamo dobro bićemo umorni i loše ćemo se osećati. Poremećaj sna ili…

Multipla skleroza – Neuropraxis Novi Sad

Multipla skleroza je autoimuna bolest koja napada nervni sistem. Poznata je kao “bolest sa hiljadu lica” jer je nije lako dijagnostikovati, uzrok nije razjašnjen, a tok bolesti teško je predvideti. Bolest napada ljude između 20.…

Kako se izvodiel elektroencefalografija – Poliklinika Atina

Elektroencefalografija (EEG) je najčešće upotrebljivana dijagnostička metoda u neurologiji zbog svoje vrednosti u dijagnostici, jer detektuje abnormalnosti moždane aktivnosti, a pored toga je bezopasna, bezbolna i jednostavna metoda. Posebno je korisna u dijagnostikovanju, praćenju i…

Šta je depresija?- Neuropraxis Novi Sad

Istraživanja pokazuju da  posle kardiovaskularnih bolesti i karcinoma, depresija zauzima treće najčešće oboljenje u Srbiji. Depresija je veoma česta bolest a podjednako je mogu imati  osobe oba pola kao i mladi. Neurološka i psihijatrijska ordinacija…

Elektroencefalografija – zašto se radi? – Poliklinika Atina

Elektroencefalografija (EEG) je najčešće upotrebljivana dijagnostička metoda u neurologiji zbog svoje vrednosti u dijagnostici, jer detektuje abnormalnosti moždane aktivnosti, a pored toga je bezopasna, bezbolna i jednostavna metoda. Posebno je korisna u dijagnostikovanju, praćenju i…

Poremećaj sna – nesanica – Neuropraxis Novi Sad

Poremećaji spavanja su jedan od najčešćih problema. Ovakva situacija nije samo posledica bolešljivosti ljudi, već odraz nedovoljnog spavanja kod ljudi. Svuda u svetu pa i kod nas nema čoveka koji u jednom momentu u životu…

Šta je elektroencefalografija? – Poliklinika Atina

Elektroencefalografija (EEG) je najčešće upotrebljavana dijagnostička metoda u neurologiji zbog svoje vrednosti u dijagnostici, jer detektuje abnormalnosti moždane aktivnosti, a pored toga je bezopasna, bezbolna i jednostavna metoda. Šta je elektroencefalografija (EEG)? Zašto se primenjuje…

Demencija – uzroci i simptomi – Neuropraxis Novi Sad

Starenje je neizbežan proces kroz koji prolazi svako živo biće. Tokom ovog procesa ljudi se menjaju, fizički i psihički. Iako ne možemo da je izbegnemo, možemo da utičemo na to kakva će ona da bude.…

Nesanica – Poremećaj sna – Neuropraxis Novi Sad

Gotovo svako se u nekom periodu života požalio da ima problema sa spavanjem. Znamo da spavanje obnavlja telo i osvežava um. Ako ne spavamo dobro bićemo umorni i loše ćemo se osećati. Poremećaj sna ili…

Demencija – senilnost – Neuropraxis Novi Sad

Procenjuje se da u svetu od demencije trenutno boluje više od 44 miliona ljudi. Oko 5% osoba posle 60-te godine života boluje od neke vrste demencije.Tegobe se uglavnom javljaju kod starijih ljudi, a s obzirom…

Šta je depresija? Koji su simptomi depresije? – Neuropraxis Novi Sad

Istraživanja pokazuju da  posle kardiovaskularnih bolesti i karcinoma, depresija zauzima treće najčešće oboljenje u Srbiji. Depresija je veoma česta bolest a podjednako je mogu imati  osobe oba pola kao i mladi. Neurološka i psihijatrijska ordinacija…

Prof. dr Vesna Ivetić Neuropsihijatar Epileptolog – Neurološko – Psihijatrijska ordinacija Neuropraxis

Prof. dr Vesna Ivetić, Neuropsihijatar, Epileptolog Novi Sad

Prof. dr Vesna Ivetić, neuropsihijatar, epileptolog, u ordinaciji obavlja ispitivanje stanja svesti, EEG dijagnostiku, pregled kranijalnih nerava (vid, sluh, mimika), proveru osnovnih psihičkih funkcija, procena funkcije, tonusa i snage mišića, ispitivanje stajanja i hoda, ispitivanje…

Epilepsija, epileptični napadi – uzrok i simptomi

Epilepsija spada u grupu dugotrajnih neuroloških poremećaja koji karakterišu epileptični napadi. U zavisnosti od toka, na kom mestu u mozgu je došlo do poremećaja, javljaju se razni tipovi epileptičkih napada. Epilepsija nije zarazna bolest, a…

Multipla skleroza

Multipla skleroza je autoimuna bolest koja napada nervni sistem. Poznata je kao “bolest sa hiljadu lica” jer je nije lako dijagnostikovati, uzrok nije razjašnjen, a tok bolesti teško je predvideti. Bolest napada ljude između 20.…

Arteriografija

Šta je arteriografija? To je metoda u kojoj se kontrastna tečnost ubrizgava u moždani krvotok obično kroz jednu od karotidnih arterija ili neki drugi krvni sud. Pri ovom postupku pravi se rendgenski snimak koji pokazuje…

Elektroencefalografija (EEG)

Šta je elektroencefalografija? To je postupak kojim se beleži veoma mala električna aktivnost koja normalno postoji u mozgu i koja održava moždanu aktivnost. Sistem znatnog uvećavanja čini ovu aktivnost vidijivom na papiru u obliku talasa.…

Ventrikulografija

Šta je ventrikulografija? To je rendgenski pregled u kome se vazduh ubrizgava direktno u komore mozga kroz hirurški otvor na lobanji. Ovaj se postupak primenjuje ako postoje znaci povećanog pritiska u mozgu i kad se…

Pneumoencefalografija

Šta je pneumoencefalografija? To je posebna vrsta rendgenskog snimanja mozga i sadržaja lobanje. U ovom se postupku vazduh ubrizgava u prostor oko mozga i kičmene moždine metodom kičmene punkcije. Vazduh ulazi u ventrikule (normalne šupljine)…

Lumbalna punkcija (Vađenje kičmene tečnosti)

Šta je lumbalna punkcija i zbog čega se izvodi? To je postupak ili test kojim se uzima uzorak cerebrospinalne tečnosti. Ova tečnost ispira mozak i centralni nervni sistem. Ovim pregledom moguće je direktno izmeriti intrakranijalni…

Potres mozga

Šta je potres mozga? To je povreda glave koju prati kratak period nesvesnog stanja. Često je praćen glavoboljom i osećanjem vrtoglavice u toku izvesnog perioda vremena. Potres mozga obično ne onesposobljava, mada je često vezan…

Fraktura lobanje

Da li je fraktura ili prelom lobanje ozbiljna povreda? Prelomi lobanje su vrlo ozbiljni, ali u većini slučajeva prolaze bez posledica. Ukoliko nije došlo do povrede mozga, i ako kosti nisu ušle u moždano tkivo,…

Parkinsonova bolest (Drhtava uzetost)

Šta je Parkinsonova bolest? Oboljenje mozga koje karakteriše ukrućenost i drhtanje mišića. Ukočenost je posebne vrste, usporava sve pokrete i izaziva bezizražajnost lica. Drhtanje je ritmično, lagano i postoji čak i kad se pacijent odmara.…

Multipla skleroza (Diseminovana skleroza)

Šta je multipla skleroza? Bolest centralnog nervnog sistema koja prouzrokuje tzv. demijelinizaciju tj. gubitak mijelinskog omotača koji pokriva nervna vlakna. Do toga obično dolazi na malim površinama, pa se klinički karakteriše brzim razvojem simptoma koji…

Mišićna distrofija

Šta je mišićna distrofija? To je nasledni mišićni poremećaj koji obično napada nekoliko članova iste porodice. Počinje u detinjstvu i zapaža se kao slabljenje raznih mišića koje progresivno napada (mišiće kukova, butina, leđne mišiće, ramena…

Menierova bolest

Šta je Menierova bolest? Ovu bolest karakterišu iznenadni paroksizmi vrtoglavice, gađenja i povraćanja pri kojima pacijent leži i ne može da se pokrene zbog gubitka osećaja ravnoteže. Napad obično kratko traje, od nekoliko minuta do…

Vrtoglavica

Šta je vrtoglavica? To je simptom pri kom postoji osećaj da se okolina okreće, ili osećaj gubitka ravnoteže u prostoru. Vrtoglavica, ili kako se još naziva vertigo, može biti praćena kratkom nesvesticom koja se po…

Koma

Šta je koma? Besvesno stanje iz koga se pacijent ne može lako povratiti. Često je koma samo simptom neke bolesti ili teže povrede. Koji su najčešći uzroci kome? Ima ih mnogo: a. Toksični agens, kao…

Nesvestica

Šta je nesvestica? Nesvestica ili sinkopa je kratkotrajan, privremen gubitak svesti koji nastaje zbog prolaznog smanjenja cirkulacije krvi u mozgu. Koji su neki od uzroka nesvestice? a. Emocionalno uzbuđenje b. Iznenadan pad šećera u krvi…

Epilepsija

Šta je to epilepsija? Poremećaj koji se karakteriše konvulzijama ili napadima kod kojih postoji privremeni gubitak svesti ili pamćenja. Pošto postoji mnogo uzroka ovakvih napada, epilepsija može biti samo simptom. Neurolozi prema tome više vole…

Cerebrovaskularni (moždani) udari

Šta su cerebrovaskularni udari? To je moždani udar (»kap«) ili apopleksija. Bolest je rezultat manje ili više naglog poremećaja priliva krvi u neke delove mozga. Kako nastaju udari ili apopleksije? Obično na jedan od tri…

Sifilis nervnog sistema

Kako sifilis utiče na nervni sistem? Ranijih godina, sifilis je bio česta bolest nervnog sistema. Moderna terapija sifilisa postala je danas tako uspešna da je ova bolest u naše vreme retka. Oblik koji se još…

Meningitis

Šta je meningitis? Zapaljenje moždane opne i opne kičmene moždine. Koji su simptomi meningitisa? Prilično nagla pojava groznice, jake glavobolje, ukručen vrat i često koma. Punkcijom kičme često se može otkriti zapaljenje kičmene tečnosti, a…

Encefalitis

Šta je encefalitis? Akutno zapaljenje mozga. Koji su neki od simptoma encefalitisa? Glavobolja, groznica, povraćanje, paraliza, delirijum, konvulzije, obamrlost i u nekim slučajevima koma. Šta prouzrokuje encefalitis? Izvestan broj virusa. Može takođe nastati kao komplikacija…

Tumori mozga

Koliko su česti tumori mozga? Mozak je jedno od mesta u organizmu gde se najčešće stvara tumor. Postoje li razne vrste tumora mozga? Da. Izraz intrakranijalni tumor koristi se da označi jedan od nekoliko tipova…

Hidrocefalus

Šta je hidrocefalus? Ova se bolest ponekad zove »vodena glava« ili »voda u mozgu«. Prouzrokuje je prekomerno gomilanje cerebrospinalne tečnosti u komorama mozga i uslovljava povećanje glave malog deteta u toku njegovog rašćenja. Koji je…

Cerebralna oduzetost

Šta je cerebralna oduzetost? To nije samo jedna bolest već grupa neuroloških poremećaja koja napada decu i počinje pri rođenju. Deca koja imaju cerebralnu oduzetost teško hodaju i imaju mnoge nevoljne pokrete udova i mišića…

Neuritis

Šta je neuritis? Neuritis je opšti izraz koji se koristi za zapaljenje perifernih nerava. Može napasti samo jedan nerv ili predstavljati difuzan proces. U stvari, neuritis nije pravilan izraz jer je vrlo malo nervnih bolesti…

Struktura nervnog sistema

Kakva je struktura nervnog sistema? Sastoji se od: a. Centralnog nervnog sistema koji obuhvata mozak i kičmenu moždinu b. Perifernog nervnog sistema koji se sastoji od nerava koji izlaze iz kičmene moždine i ulaze u…

Šta je neuropatija?

Neuropatija je bolest perifernih nerava koji su zaduženi za mišiće, kožu i unutrašnje organe. Prvi, ujedno i najčešći simptom oštećenja nerava, je smanjen osećaj ilitrnjenje u nožnim prstima ili stopalima. Neki pacijenti osećaju bol, dok…