Zakazivanje pregleda
Internistička ordinacija Limana Novi Sad
Buleva cara Lazara 81
Novi Sad
Telefoni:
Važno:
Ukoliko je Vaš zatev stigao u toku radnog vremena, naša medicinska sestra će Vas pozvati i ugovoriti datum i termin pregleda.
Pošaljite E-mail
Pitanje za doktore
Internistička ordinacija Limana Novi Sad
Buleva cara Lazara 81
Novi Sad
Telefoni:
Važno:
Ukoliko je Vaš zatev stigao u toku radnog vremena, naša medicinska sestra će Vas pozvati i ugovoriti datum i termin pregleda.
Srčana slabost ili insuficijencija je veoma često i ozbiljno oboljenje. Najčešći razlozi slabosti srca su bolesti koronarnih arterija, hipertenzija, bolest srčanih valvula i mnogi drugi razlozi. Srčana slabost uzrokuje brzo zamaranje i smanjenje mogućnosti obavljanja aktivnosti koje smo sa lakoćom obavljali.
Kada vam srce ubrzano kuca, osećate bol u grudima i vrtoglavicu potrebno je da obavite pregled kardiologa. Da bi ste rešili sve nedoumice u radu vašeg srca, zakažite kardiološki pregled u internističkoj ordinaciji Limana, na kontakt telefon:
Internistička ordinacija Limana Novi Sad
Buleva cara Lazara 81
Novi Sad
Srčana slabost
Najčešći razlog srčane slabosti je koronarna bolest. Ukoliko je srčana slabost posledica trajnog oštećenja srčanog mišića prebolelim infarktom, povećanje dotoka krvi možda neće poboljšati srčanu funkciju. Međutim, ukoliko je srčana slabost izazvana infarktom miokarda kada je deo srčanog mišića samo „zamrznut“ odnosno nije trajno oštećen, povećanje dotoka krvi može poboljšati pumpnu funkciju srca.
Simptomi srčane slabosti
Srčana slabostse karakteriše simptomima koji predstavljaju i upozorenje a oni mogu biti:
- Nedostatak vazduha – kratak dah koji nastaje usled nakupljanja tečnosti u plućima i oslabljene razmene gasova.
- Malaksalost i zamaranje
- Vrtoglavica – javlja se usled niskog krvnog pritiska, nepravilnog srčanog rada, smanjenog protoka krvi u mozgu prilikom nagle promene položaja tela.
- Kašalj i sviranje u grudima pri disanju – javlja se usled nakupljanja tečnosti u plućima.
- Oticanje nogu – otečena stopala, zglobovi i noge takođe su znak pogoršanja srčane slabosti.
- Nagle promene u težini
- Gubitak apetita
- Često mokrenje noći
- Razdražljivost i depresija
Dijagnostika u srčanoj slabosti
Elektrokardiogram (EKG) se uvek radi kako bi ustanovili da li je srčani ritam normalan, da li su zidovi srca zadebljani i da li je pacijent preboleo srčani infarkt.
Ehokardiografija (EHO) jedan je od najboljih pregleda kojim možemo ustanoviti funkciju srčanog mišića, uključujući njegovu pumpnu finkciju, i procenu srčanih valvula.
Kateterizacija srca podrazumeva postavljanje katetera u srčane šupljine kako bi se ustanovili pritisci i protoci, a sa ciljem otkrivanja funkcije srca kao pumpe.
Koronografija – kateter se postavlja u koronarne arterije kako bi se otkrila suženja na srčanim krvnim sudovima koja mogu biti odgovorna za prisutnu srčanu slabost.