Strana tela u disajnom putu

Aspiracija stranog tela u disajni put može prouzrokovati širok spektar promena, od neznatnih smetnji do iznenadne smrti. Smrtnost od stranog tela u disajnim putevima je oko jedan posto.

Posebno rizična grupa su deca u dobi od jedne do tri godine zbog aktivnosti, znatiželje i običaja da stavljaju različite predmete u usta (sitni predmeti, komadići hrane, perlice, kamenčići). Pod povećanim su rizikom i stariji pacijenti, posebno oni sa različitim neurološkim poremećajima, poremećajima svesti i smanjenim refleksima. Rizik povećavaju lekovi i sredstva koja deluju na centralni nervni sistem, poput benzodiazepina, barbiturata, alkohola i narkotika.

Najčešća strana tela su kikiriki, semenke, bobice i delovi igračaka. Kod odraslih su to komadići hrane i delovi stomatološke ili medicinske opreme.

Ako osoba kašlje, ali i dalje diše, ne sme se intervenisati. Ostane li bez vazduha, može se pokušati s nekim od manevara: udarac u leđa, pritisak na stomak ili Hajmlihov hvat, zavisno od dobi pacijenta. Dužnost lekara opšte medicine jeste da dete za koje sumnja da ima strano telo u disajnom putu uputi u nadležnu ustanovu u kojoj se može izvesti odstranjivanje.

Terapija izbora je odstranjenje stranog tela putem bronhoskopije u opštoj inhalacijskoj anesteziji. Ako tako ne uspe da se odstrani, potrebna je torakotomija (otvaranje grudnog koša).