Krize svesti obično predstavljaju neprijatno iskustvo za roditelje, jer većina ima crne mili o epilepsiji, ili nekim drugim uzrocima gubitka svesti. Većina dece ne padaju u nesvest zbog neke bolesti mozga ili srca, već se radi o jednom relativno bezopasnom fenomenu. Kod krize svesti potrebno je deci promeniti način života, što ponekad traži mnogo vremena i strpljenja.
Ukoliko vaše dete ima nesvesticu ili je nekad palo u nesvest uradite pregled i posavetujte se sa lekarom. Zakažite pregled u ordinaciji Neuropraxis Novi Sad na kontakt telefon:
Neurološka i psihijatrijska ordinacija Neuropraxis
Bulevar patrijarha Pavla 36, Lokal 2
+ 381 21 54 95 90
Kada dolazi do krize svesti?
Kada naglo ustanemo iz kreveta, zacrni se pred očima, a lagana vrtoglavica opominje da se vratimo nazad u krevet. To se dešava i kod dece pri naglom ustajanju, kada su u zagušljivom prostoru, posle vađenja krvi, tokom dugotrajnog stajanja u redu, usled gladi, kod devojčica tokom ciklusa, malokrvnosti, gubitka telesne mase i sl. Dete oseti da mu je loše, muka mu je, zavrti mu se u glavi i potom padne. Medicinski naziv za ove vrste padanja u nesvest je sinkopa.
Ako dete zaista gubi svest, ne seća se pada, a u sećanju postoji amnezija, to se u medicinskom rečniku naziva kriza svesti.
Zato, kada se prepoznaju karakteristike bezopasnih gubitaka svesti (sinkopa), treba se pridržavati jednostavnih saveta, i bez nepotrebnog straha pomoći detetu da prevaziđe ovaj neprijatan ali prolazan problem.
Nažalost, postoje i drugi uzroci kriza svesti koji nisu tako bezazleni i koji zahtevaju detaljno ispitivanje, kao što je recimo epi napad.
Ako se i vašem mališanu desilo nešto slično, ne brinite, ne znači da je nešto strašno, ali svaku nedoumicu možete razrešiti sa našim neuropedijatrima, neurofiziolozima.