Zakazivanje pregleda

Ordinacija za genetiku i pedijatriju Dr Popić Paljić
Vojvođanskih brigada 11/I
Novi Sad
Telefoni:
Važno:
Ukoliko je Vaš zatev stigao u toku radnog vremena, naša medicinska sestra će Vas pozvati i ugovoriti datum i termin pregleda.
Pošaljite E-mail
Pitanje za doktore

Ordinacija za genetiku i pedijatriju Dr Popić Paljić
Vojvođanskih brigada 11/I
Novi Sad
Telefoni:
Važno:
Ukoliko je Vaš zatev stigao u toku radnog vremena, naša medicinska sestra će Vas pozvati i ugovoriti datum i termin pregleda.
Rođenjem deteta sve je novo, pa i samo hranjenje. Potrebno je nekoliko dana da se prilagodite, a kada pronađete položaj za dojenje koji Vam najviše odgovara, kao i način na koji ćete držati bebu, moći ćete da uživate u tom izuzetnom doživljaju. Iz ordinacije za genetiku i pedijatriju prof. dr Popić-Paljić, Novi Sad, stižu saveti lekara za dojenje, oko pripreme i položaja za dojenje, negu dojki, preventivu ragada i drugih detalja koje dojenje nosi.
Položaji za dojenje bebe
Namestite se tako da vam leđa budu uz naslon stolice, stavite jastuče iza leđa kako bi Vam bilo udobno. Ako Vam prija, podignite noge ili ih prekrstite. Stavite glavu deteta u pregib svoje ruke, ispod koje možete staviti jedno ili dva jastučeta, kako bi #beba bila sasvim blizu Vas i u visini dojke.
Ukoliko dojite ležećki, lezite ispruženi na krevet, savijte noge. Da Vam se ne ukoči vrat, naslonite glavu na jastučić, a možete glavu položiti i na svoju savijenu ruku. Stavite dete na postelju sasvim uz sebe, lice treba da mu je okrenuto prema dojci, a njegov stomak prema Vašem.
Koji god položaj da zauzmete, vodite računa da je i bebi udobno, tj. da je u dobrom položaju, da ne mora da okreće glavu kako bi sisalo. Stavite mu celu bradavicu u usta, tako da uhvati što više areole (tamni prsten oko bradavice). Slepočnica se kod beba pomera u ritmu sisanja, kada guta, te ćete primetititi pokrete iza njegovog uha.
Preventiva ragada i ostali saveti za dojenje
Da biste izbegli ragade, milujte detetu ugao usta i ona će se postepeno otvoriti, pa ćete moći da izvučete dojku bez teškoća. Često je teško izvući dojku, jer dete i kada je sito nastavlja da sisa iz zadovljstva.
Pre dojenja operite ruke. Dojke ne morate posebno ispirati, dovoljno je svakodnevno tuširanje. Negujte bradavice mastima i kremama za zarastanje ranica, kao što je Panthenol. Birajte pamučni grudnjak i neka Vam bude udoban. Nekad možete biti i bez grudnjaka, kako bi na vazduhu ranice pre zarasle.
Detetu nudite ravnomerno obe dojke. Ako je dete na prošlom podoju posisalo više mleka na jednoj dojci, tada mu u sledećem podoju ponudite prvo drugu dojku. Ukoliko ostetite znake zastoja, kvržice i otečenost, pokušajte osloboditi dojenjem. Budite uporni i dojite nešto češće, masirajte dojke u području zastoja, tuširajte dojke toplom vodom, ili kratko zagrejte sa toplim oblogom pre podoja, jer ćete tako raširiti kanaliće i podstaknuti oslobađanje zaostalog mleka. Verovatno će to biti dovoljno da se odcepe kanalići i da se teškoće reše na prirodan način.
Ukoliko se pojavi temeratura, groznica, malaksalost, otečenost, osećate kvržice, crvenilo i bolnost, onda se javite Vašem lekaru, kako biste dobili dalje preporuke i antibiotik, ukoliko je potreban.
Ukoliko imate bilo kakve nedoumice, lekari iz ove ordinacije stoje Vam na raspolaganju.
Ordinacija za genetiku i pedijatriju Dr Popić Paljić
Vojvođanskih brigada 11/I
Novi Sad