Vrtoglavica ili vertigo je simptom brojnih bolesti. Često se zapravo i ne radi o pravim vrtoglavicama nego o različitim poremećajima ravnoteže koje je teško opisati (ljuljanje, nestabilnost, zanošenje pri hodanju, propadanje, tonjenje).
Zakažite termin pregleda u našoj neurološkoj i psihijatrijskoj ordinaciji Neuropraxis i saznajte više o tome šta je vrtoglavica i kako se leči.
Neurološka i psihijatrijska ordinacija Neuropraxis
Bulevar patrijarha Pavla 36, Novi Sad
Telefoni:
+ 381 21 54 95 90
+ 381 63 54 01 55
Osobe koje imaju vrtoglavicu najčešće opisuju poremećaj ravnoteže kao osećaj okretanja u glavi ili kao gubitak orijentacije u prostoru.
Smetnje se pogoršavaju okretanjem glave i promenom položaja tela i praćene su poremećajem sluha, šumom u uhu i mučninom.
Uzroci nastanka vrtoglavice
Najčešći uzroci zbog kojih nastaju vrtoglavice su: povišen ili snižen krvni pritisak, bakterijske ili virusne infekcije, upale srednjeg uva, migrene, vaskularni problemi, posebno promene u vratnoj kičmi, ateroskleroza, anemija, alergije, kao neželjeno dejstvo kod nekih lekova, povrede glave i uva, multipla skleroza, trovanje nikotinom, alkoholom, tumor i druge bolesti mozga.
Lečenje vrtoglavice
Da bi se odredila tačna dijagnoza vrtoglavice potrebno je načiniti niz dijagnostičkih postupaka: od neurološkog pregleda, ORL pregleda, očnog pregleda, nalaza fizijatra ili ortopeda, kardiologa, pregleda krvnih sudova, psihijatrijskog ispitivanja.
Nakon što se utvrdi uzrok vrtoglavice, određuje se i način lečenja.
Kada lekar odredi terapiju poželjno je pridržavati se i nekih sugestija kao što su: dok ležite zauzmite položaj koji vam je najudobniji, držite otvorene oči i gledajte u jednu tačku, držite hladne obloge na čelu, izbegavajte kafu, alkohol i cigarete, pržena i masna jela, sa što manje soli, ali ako imate nizak pritisak, povećajte unos soli uvek kad osetite malaksalost, uzimajte što više tečnosti, pokušajte da se opustite uz pravilno disanje.